UKON Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ahmet Hacıince oybirliği ile yeniden seçildi


 

 

UKON Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince: Kırmızı etle ilgili tüm detayların paylaşıldığı bir bilgilendirme platformu kuracağız. Bu platform üzerinden kamuoyunun kırmızı etle ilgili doğrulara ulaşmasını kolaylaştıracağız. 

 

Türkiye kırmızı et sektörünün çatı kuruluşu Ulusal Et Konseyi’nin (UKON) 4. Olağan Genel Kurulu’nda belirlenen yeni Yönetim Kurulu, Ahmet Hacıince’yi oybirliğiyle yeniden “UKON Başkanı” seçti. UKON Başkanlığı’na seçilmesinin ardından Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür eden Hacıince, yeni dönemde de, “kırmızı ette ithalat bağımlılığının önüne geçmek üzere, yerli üretimin artırılması” için çalışmalara devam edeceklerini vurguladı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, Hayvancılık Genel Müdürü Durali Koçak ve Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş’un katılımıyla düzenlenen UKON 4. Olağan Genel Kurulu’nda, UKON Başkan Vekilliği’ne Fazlı Yalçındağ ve Musahip Üyeliğe Mustafa Kemal Çakırca seçildi.

 

“Yeni dönemde zincirin tüm kesimlerine dönük plan ve projeler geliştireceğiz”

 

Konuşmasında, UKON’un “üretimden tüketime ve tüketim sonrası tüketici haklarının korunmasına” uzanan zincirde kırmızı et sektörünü temsil ettiğinin altını çizen Ahmet Hacıince, “Bu amaçla sektörü bir zincir olarak değerlendirmektedir. Yeni dönemde zincirin tüm kesimlerine dönük plan ve projeler geliştireceğiz” dedi ve şu konuların altını çizdi:

 

“Kırmızı etle ilgili tüm detayların paylaşıldığı bir bilgilendirme platformu kuracağız. Bu platform üzerinden kamuoyunun kırmızı etle ilgili doğrulara ulaşmasını kolaylaştıracağız. Sektörel bilgi havuzu özelliği taşıyacak bu platform ile, hem bilgi kirliliğinin önüne geçilmiş olacak hem de gelişmelerin yakından takip edilmesi sağlanacak. Ayrıca meralarımızın politize olmaktan çıkarıp bir milli mesele haline getirilmesi için çaba göstereceğiz. Bununla birlikte Bakanlığımız ile yakın işbirliği içerisinde, ithalat bağımlılığının önüne geçmek üzere, yerli üretimin artırılması, aile hayvancılığının desteklenmesi, buzağı ölümlerinin engellenmesi, kesimhanelerde farklı karkas fiyat uygulamalarının önüne geçilmesi ve karkas sınıflandırma sisteminin kurulması gibi konularda yoğun olarak faaliyet göstereceğiz.”

 

“Yemi, hayvanı dolarla alıyor ve Türk lirasıyla satarak et fiyatının düşmesini bekliyoruz”

 

Kırmızı ette fiyat artışının temel sebebinin hayvan sayısının azlığı olduğunu vurgulayan Hacıince, "Besicilerimizin maliyetlerinin artmasında temel neden bunların hemen hemen tamamının dövize bağlı olmasıdır. Yemi, hayvanı dolarla alıyor ve Türk lirasıyla satarak para kazanmaya çalışıyoruz. Ayrıca sanayicilerimiz artan karkas maliyetlerini aynı oranda fiyatlarına yansıtamıyorlar. Dolayısıyla onlarda bu durumdan zarar görüyorlar" dedi.

 

Hacıince, küçükbaş hayvan varlığının artırılması gerektiğine işaret ederek, "İyi bir mera ve aile hayvancılığı politikasıyla hayvan sağlığına ilişkin atılan adımların devam etmesi halinde orta vadede sürdürülebilir bir kırmızı et piyasasının oluşumu mümkün olabilir" diye ekledi.

 

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 

Üretici Alt Grubu                                                           Sanayici Alt Grubu

Osman CİVİL                                                                 Ahmet HACIİNCE

Nuri KAHYA                                                                   Ömer Gökhan TUNCER

Mustafa Kemal Çakırca                                                 Mustafa Oytun ALTINORDU

 

 

 

Araştırma Kurumları, Meslek                     

Odaları ve Sivil Toplum                                                                  

Kuruluşları Alt Grubu                                                   Kamu Alt Grubu

                                                       

Fazlı Yalçındağ                                                       Mustafa Sami Cüceloğlu

Dr. Erhan Akçay                                                      Dr. Özhan Türkyılmaz

Ergün Kılıç                                                              Ramazan Koçak

 

 

NOT:

GRUP FOTOĞRAFINDAKİLER:

 

Üst Sıra soldan birinci Ergün Kılıç - Yönetim Kurulu Üyesi

2 - Mustafa Kemal Çakırca - Yönetim Kurulu Muhasip Üye

3. Mustafa Oytun Altınordu -Yönetim Kurulu Üyesi

 

Alt sıra soldan birinci Dr. Erhan Akçay - Yönetim Kurulu Üyesi

2. Dr. Özhan Türkyılmaz- Yönetim Kurulu Üyesi

3. Nuri Kahya - Yönetim Kurulu Üyesi

4. Fazlı Yalçındağ - Yönetim Kurulu Başkan Vekili

5. Ahmet Hacıince - Yönetim Kurulu Başkanı

6. Mustafa Sami Cüceloğlu - Yönetim Kurulu Üyesi

7. Osman Civil - Yönetim Kurulu Üyesi