Türkiye'de Tarım Öğreniminin 173. Yıl dönümü Etkinlikleri Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde düzenlendi


Türkiye’de Tarım Öğreniminin 173. Yıl dönümü Etkinlikleri

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde düzenlendi.  

 

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından “Türkiye’de Tarım Öğreniminin 173. Yıl Dönümü” çerçevesinde gerçekleştirilen program 10 Ocak 2019 Perşembe günü, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlık Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin açılışını yaptığı programda Ulusal Kırmızı Et Konseyini temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet HACIİNCE, Başkan Vekili Fazlı Yalçındağ ve Yönetim Kurulu Üyesi Ergün Kılıç yer aldı.

 

Programın açılış konuşmaları; Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ergin DURSUN, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erkan İBİŞ, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Fehmi KİRAZ  ve ZMO Genel Başkanı Özden GÜNGÖR tarafından yapıldı.

Açılış Konuşmalarının ardından Bloomberg Tarım Editörü İrfan Donat’ın moderatörlüğünde “Türkiye’de Et Üretiminin Geleceği” başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Numan Akman, Konya İli Damızlık  Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fettah Öztürk, BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca ve Tarım ve Orman Bakanlığı, Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş’un konuşmacı olarak yer aldığı panelde UKON Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet HACIİNCE “Türkiye’de Sığır Eti Üretimi ve Geleceği” başlıklı bir konuşma yaptı.

Sayın HACIİNCE konuşmasında meraya dayalı büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin sürdürülebilir üretimdeki önemine dikkat çekerek, belli bir yaşın üzerinde olan dişi materyallerin etçi ırklar ile tohumlanarak buzağı desteğinden faydalandırılmasının üretime katkı sağlayacağını dile getirdi.

Panelin sonunda AÜZF Dekanı Prof.Dr. Ergin DURSUN tarafından konuşmacılara plaketleri takdim edildi.